Berceste Akademi

Genel Bilgilendirme

Genel Bilgilendirme ve Gereklilikler
1. Uzaktan eğitim platformumuzdan eğitim almanız için evvela internet bağlantısına sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız.
2. Cep telefonundan ya da tabletten dersleri izleyebilir ya da derslere katılabilirsiniz.
3. Canlı derse katılamadığınızda aynı dersi (ortalama 24 saat içinde) kayıttan izleyebilirsiniz. Kayda aktarılması nadiren bu süreyi aşabilir.
4. Derslerdeki materyaller ders öğretmenlerinin kitaplarından işlenmektedir. Fakat kitabın harfi harfine derste işleneceği düşünülmemelidir. Ders öğretmeni kitap anlatımı üzerinden her türlü ekleme ve çıkarmalarını yaparak slaytını düzenler ve bu slayt akıllı panelinize yüklenir.
5. Ders programı sadece canlı ders öğrencilerine görünür. Kayıttan ders öğrencilerinin panelinde görünse bile derse canlı olarak katılma canlı ders sınıflarına özgüdür.
6. Uzaktan eğitim alanların çalışma hayatında olduğu düşünüldüğü için dersler genel olarak 17.30 ve sonrasında yapılmaktadır. Dersler 2 + 2 ya da 2 + 3 saat olacak şekilde planlanmıştır. Bu nedenle bir günde üst üste 4-5 saat işlenebilir. Dersler 45-50 dakika sürmekte ve dersin/konunun ağırlığına göre 10-15 dakika mola verilmektedir.
7. Canlı katıldığınız ya da katılamadığınız bir dersi kayıttan defalarca izleyebilirsiniz. Videolarda “hızlandırma” özelliği bulunmaktadır.

Kayıt Süreci ve Kurumla İletişime Dair
1. Kaydolmak için sitemizdeki (bercesteakademi.com) Eğitim Setlerimiz sekmesindeki ders paketlerinden birini tercih edip gerekli iletişim bilgilerini girdikten sonra ödemenizi yapmalısınız. İletişim bilgilerinizi girerken şifrenizi kendiniz belirlemektesiniz; kurum size herhangi bir şifre göndermemektedir.
2. Ödeme işlemini kredi kartıyla (bütün bankalar) 12 taksitle veya tek çekimle yapabilirsiniz. Ödemenizi kredi kartıyla yapmanız durumunda paneliniz otomatik olarak aktif edilmektedir.
3. Ödeme işleminizi ilgili siparişinizin detaylarından havale bildirim formunu doldurarak bildirmelisiniz
4. Kayıt işleminizin tamamlanmasıyla resmen öğrencimiz bulunmaktasınız. (Panele giriş yaparken “Sözleşme” metnini dikkatle okumayı ve onaylamayı unutmayınız.)
5. Öğrencilerimizi ders sürecine ilişkin gelişmelerden SMS ya da akıllı paneldeki Duyuru yoluyla, haftalık dersleri ise paneldeki UZEM sekmesindeki ders programından haberdar etmekteyiz. Günde yüzlerce bildirim trafiğinde önemli bilgilerin arada kaynadığını düşündüğümüz Whatsapp gruplarını iletişim kanalı olarak telakki etmediğimizi bilmenizi isteriz.
6. Ders programını ilk günlerde öğrencinin unutacağı düşünüldüğü için, ders programındaki dersler ilk hafta öğrencilere SMS ile bildirilir. Bu süre sadece 7 gün sürer, sonrasında öğrencimizin derslerini panelden takip etmesi gerekmektedir. Kurumumuz paneldeki ders programı dışında başka bir muhatap kabul etmez.
7. Karşılaştığınız teknik bir sorun varsa akıllı panelinizdeki Soru Sor kısmından teknik desteğe sorunuzu yöneltebilirsiniz.
8. Size muhtelif gelişmelerle ilgili SMS göndereceğimiz hattımız 0312 911 34 59 olup bu numarayı kaydetmeniz, gelişmelerden haberdar olmanız açısından önem arz eder.


Eğitim Paketlerinin Türleri (Canlı-Kayıttan-3’lü Paket-BERCESTE-TÜM)
1. Canlı ders grubu: ÖABT Edebiyatın 5 dersini canlı olarak alır. Paneldeki uygulamalardan yararlanır. Dil Tahlili dersi kayıttan ücretsiz olarak tanımlanır. Canlı ders paketleri kendi içinde “Yayın Destekli” ve “Yayın Desteksiz” olmak üzere ikiye ayrılır ve bu paketler arasındaki ücret farkı bundan kaynaklanır.
2. Kayıttan ders grubu: ÖABT Edebiyatın 5 dersini kayıttan takip eder. Paneldeki uygulamalardan yararlanır. ÖABT Edebiyat Çözümlü Soru Bankasını %95 indirimle sipariş edebilir.
3. 3’lü Paket (GYGK-EB-ÖABT): Bu paket canlı ya da kayıttan alınabilir. Canlı paketin kendi içinde “Yayın Destekli” ve “Yayın Desteksiz” olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Aradaki ücret farkı bundan kaynaklanır. Paneldeki uygulamadan (canlı-kayıt fark etmeksizin) bütün öğrenciler yararlanır.
4. BERCESTE-TÜM: Bu pakette 10 farklı canlı ders ve 13 kitap bulunmaktadır. Uzaktan Eğitim sistemimizdeki en kapsamlı eğitim paketidir. Pakete dahi olan canlı dersler ve yayınlar aşağıdaki gibidir:
a. Canlı dersler: 1. ÖABT ana dersleri, 2. GYGK ana dersleri, 3. EB ana dersleri, 4. Dil Tahlili, 5. Gazel Şerhi, 6. Edebiyat Soru Çözümü, 7. Aruz-Edebi Sanatlar Atölyesi, 8. Gramer Atölyesi, 9. EB Soru Çözüm Sınıfı, 10. GYGK Soru Çözüm Sınıfı. (DİKKAT! Özel olarak açılan sözel mantık dersleri (ya da benzeri sınıflar) -canlı ya da kayıttan- bu pakete dahil değildir.)
b. Gönderilecek Kaynaklar: 1. ÖABT Konu Seti (5 kitap), 2. ÖABT 10’lu Deneme, 3. ÖABT Soru Bankası, 4. Eğitim Bilimleri Soru Bankası (tek kitap), 5. GY-GK Soru Bankası (tek kitap), 6. Kelimat-1, 7. Kelimat-2, 8. TIPATIP (Eski Türk Dili Denemeleri), 9. Halk Edebiyatı 20 Deneme.
5. BERCESTE-ELİT: Bu paket VIP konseptindedir. BERCESTE-TÜM Sınıfının bütün imkanlarına sahip olan BERCESTE-ELİT öğrencileri özel bir takip listesinde yer alırlar. Bu paketi satın alma koşulları farklıdır (tek kriter ücret değildir). Bu gruba sadece 30 öğrenci alınmaktadır. Bu paketteki öğrenciler diğer canlı ders öğrencileriyle aynı sınıftadır. Detaylı bilgiyi çağrı merkezimizden alabilirsiniz.
Ders Günleri ve Yıl Boyunca Ders Saatleri
1. ÖABT dersleri -zorunlu bir durum olmadıkça- hafta içi akşamları yapılmaktadır. Bu ders süresi 17.30 – 23.50 aralığını kapsamaktadır. Bu zaman dilimleri dışındaki ders saatleri ancak kamplarda (Genel Tekrar Kampı vs) ya da destekleyici derslerde (Aruz Atölyesi, Dil Tahlili, Gazel Şerhi, vs) söz konusudur.
2. 3’lü paket alan öğrencilerimiz GYGK ve EB derslerini hafta içi ve hafta sonu karışık olarak alırlar. GYGK ve EB canlı dersleri, ÖABT canlı dersleriyle çakışmayacak şekilde ayarlanır.
3. ÖABT Edebiyat dersleri toplam 340 saat olup 50 saatlik genel tekrar kampıyla 390 saate ulaşmaktadır. dağılımı aşağıdaki gibidir:
a. Eski – Yeni Türk Dili: 85 saat
b. Türk Halk Edebiyatı: 55 saat
c. Eski Türk Edebiyatı: 60 saat
d. Yeni Türk Edebiyatı: 80 saat
e. Alan Eğitimi: 60 saat f. Genel Tekrar Kampı: 50 saat
4. Bunlara rehberlik ve motivasyon dersleri dahil edilmemiştir.

Erken Kayıt Avantajları, Genel Kayıt Koşulları

1. En Erken kayıt dönemi 1 Mart 2024 – 1 Nisan 2024 arasını kapsar. 1 Nisan’dan sonra her ay ya da belli aralıklarla fiyatlarımız güncellenir.
2. 1 Mart 2024 – 30 Haziran 2024 tarihleri arasında CANLI DERSE kaydolanlara 2024-2025 döneminin Dil Tahlili ve Gazel Şerhi dersleri kayıttan hediye edilir.
3. 1 Temmuz 2024’ten sonra canlı derse kaydolan herkese Dil Tahlili kayıttan hediye edilir.
4. Erken kaydolanlara bir önceki senenin derslerini kayıttan izleme imkânı sunulur. Böylece dersler başlayana kadar bütün dersleri izleyerek sağlam bir temel atmış olursunuz.
5. Erken kayıt döneminde kaydolanlar akıllı panele kayıt gününden itibaren erişim sağlayabilir, mobil uygulamayı kullanabilirler. Kelime bilgisini ve yazar-eser eşleştirme sorularını çözmeye başlarlar.

erslerin Başlaması ve Akademik Takvim
1. Derslere ÖABT tanıtımının ve Akıllı Paneli etkin kullanma yöntemlerinin anlatıldığı oryantasyon süreciyle başlanır. Oryantasyon 1-3 Kasım 2024 tarihleri arasındadır.
2. Akademik ders anlatımı 4 Kasım Pazartesi itibarıyla başlar. Yukarıda da ifade edildiği gibi ilk haftanın dersleri SMS ile bildirilir, daha sonraki ders programını panelinizden takip etmeniz gerekmektedir.
3. MEB’deki ara tatillerde (kasım – nisan) ders işlenmeye devam edilmektedir. Yarı yıl tatilinin (şubat tatili) ikinci haftası 7 gün tatil yapılmaktadır.

Kaynaklar ve Kaynak Gönderimiyle İlgili Detaylar
1. Edebiyat canlı ders gruplarımıza (Yayın Destekli olanlara) aşağıdaki kitaplar gönderilir:
a. Konu Anlatımlı Set (5 cilt)
i. Eski-Yeni Türk Dili
ii. Türk Halk Edebiyatı
iii. Eski Türk Edebiyatı
iv. Yeni Türk Edebiyatı
v. Alan Eğitimi
b. Tümleyen Soru Bankası
c. Berceste 10’lu Deneme
. Eğer 3’lü Paket canlı ders grubuna dahilseniz buna 1 adet GYGK soru bankası, 1 adet EB soru bankası eklenir ve 3’lü Pakete gönderilen kitap sayısı 9’a ulaşmış olur.
3. Edebiyat kayıttan ya da GYGK-EB derslerini de kayıttan alanlara sadece ÖABT Edebiyat Soru Bankası gönderilir.
4. BERCESTE-TÜM grubunda olanlar bu kitaplara ilaveten +4 kitap daha edinmiş olurlar: Kelimat 1, Kelimat 2, Halk Edebiyatı Denemeleri, TIPATIP Eski Dil Denemeleri.
5. Kaynak gönderiminde öğrencimizin sistem üzerinden (panel) “Mağaza” kısmından istihkakı olan kitapları sipariş etmesi gerekir. Siparişin nasıl yapılması gerektiği panelde Duyuru ve videoda anlatılır ve bu video linki size SMS olarak gönderilir.
. Ücretsiz edineceğiniz kitaplar dışında Mağaza kısmından başka kitapları da ücreti karşılığında sipariş ederek tek bir kargoda kitaplarınızın teminini sağlayabilirsiniz.
7. Kaynak hakkınızı en geç 2 ay içinde kullanmanız gerekmektedir. Mesela ocak ayında kaydolan birinin mayıs ayında sipariş etme hakkı bulunmaz. Aynı zamanda bu sene kullanılmayan yayın hakkı başka bir seneye ertelenemez.
8. Öğrencinin adresine gönderilen kitabı teslim almaması durumunda kargo firması kitapları yeniden depomuza teslim ederse öğrenci kitaplarını tekrar almak istiyorsa ikinci bir kargo ücreti ödemesi gerekmektedir.

Panelden Yararlanma Hakkı ve Uygulamalar Hakkında Bilgi
1. Sistemimiz klasik video tasarımıyla sınırlı değildir. Sistemde sizi ÖABT alanında keskinleştirecek pek çok detay bulunmaktadır. Bu nedenle atanmanız paneli etkin kullanmanız açısından çok önemlidir. En çok dikkat etmeniz gereken nokta paneli (özellikle Testler ve Uygulamalar kısmını) her gün takip etmenizin gerekliliğidir.
2. Uygulamalar sizin pratik olarak geliştirmeniz gereken ve genellikle zorlanan ders ve konuları içerir. Bu uygulamalar (Edebiyat ÖABT için) şunlardır:
a. Kelime Avı: Eski Türk Edebiyatında çok kullanılan kelimeleri içerir.
b. BAHİR: Aruz uygulamasıdır. Yüzlerce aruz sorusu içerir.
c. Tamlamalar: Beyti nesre çevirmek için tamlama bilginizi geliştirir.
d. Okyanus: Beyti nesre çevirme soruları içerir.
e. Eski Edebiyat Yazar-Eser: Divan edebiyatındaki yazar-eser eşleştirmeleri içerir.
f. Halk Edebiyatı Yazar-Eser: Halk edebiyatındaki yazar-eser eşleştirmelerini içerir.
g. Yeni Türk Edebiyatı Yazar-Eser: Yeni Türk Edebiyatındaki eserleri tür/sanatçı bazlı sorar.
h. Ben Kimim: İpuçları vererek yarışma havasında soru çözmüş olursunuz.
i. Günün Beyti: Her gün bir beyit karşınıza çıkar. Bunda aruz, sanat uygulaması yaparsınız.
j. Sesli Özet: Roman özetlerini dinleyebilir, bunlarla ilgili bilginizi sorularla ölçebilirsiniz.
k. Seheri Sorular: Sabah 05.30-08.30 arasında çözebileceğiniz mini bir testtir. Sabah erken kalkmanızı sağlar. Bu soruları çözmeniz atanmanız açısından çok önemlidir.
l. TTS (Teyitli Takip Sistemi): Daha erkenci olmayı isteyenler için 05.00-07.00 arasında aktif olur. Teyitli denmesinin nedeni bir defa kalkınca sürekli kalkmanız gerektiği içindir. Yoksa sistem size sorularını bir sonraki gün göstermez.
m. Gececi Sorular: Gece yarısına doğru çözmenizi için 22.30-23.59 arasında çözmeniz gerekmektedir.
n. Konu Testleri: Panelinizde sürekli olarak yeni testler aktif edilir. Bunları zamanında çözmenizi konuları pekiştirmeniz açısından önem arz eder.
Online Denemelerden Yararlanma
1. Online Denemelerden canlı ve kayıttan ders grupları ücretsiz şekilde yararlanır.
2. Her grup kendi dersleriyle ilgili olan eğitim paketinin denemelerine erişim sağlar. Sadece ÖABT canlı ya da kayıttan ders grubunda olan kişiler EB denemelerini göremezler.
3. 3’lü Paket (GYGK-EB-ÖABT) öğrencileri, canlı & kayıttan fark etmeksizin hem ÖABT hem de KPSS denemelerine erişim sağlarlar.